LİNKLER
Odalar ve borsalar
 Gazete - Haber - TV
Devlet
Ekonomi
HABER DETAYI
ÇANAKKALE TİCARET BORSASI PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ TANITIM TOPLANTISINA KATILDI.

 

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz ve Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi\'nde düzenlenen Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımı ve 2017 Yılında hazırlıkları tamamlanan yatırımlara teşvik belgesi dağıtım törenine katıldı.

Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, teşvik belgelerinin hayırlı olmasını diledi. 

Firma sahiplerine ve yöneticilere Türkiye\'nin büyümesine, hedeflerine doğru ilerlemesine sağladıkları katkıları için şükranlarını sunan Erdoğan, \"Belki biraz tekrar oluyor ama büyüklerimizin geçmişte sözleri var; \'180 kere de tekrar etseniz bu kıymetlidir.\' Bu konuyu böyle 23 proje 19 firma teşvik belgesi diye ifade edince sıradan bir hadiseymiş gibi görünür. Halbuki işin aslına baktığımızda bu 23 projenin 135 milyar lira yatırım bedeli olduğunu görüyoruz. Bu yatırımlar sayesinde 34 bin 111 doğrudan, 134 bin de dolaylı istihdam ortaya çıkacak. Bu yatırımlar ihracatımıza 6 milyar 318 milyon dolarlık katkı sağlarken, ithalatımızın da 12 milyar 312 milyon dolar azalmasını temin edecek. Böylece geçtiğimiz yıl 47 milyar dolara ulaşan cari açığımızda 19 milyar dolarlık bir iyileşme sağlamış olacağız\" diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım da Avrupa\'nın ve dünyanın büyüme eğilimini uzun süredir korumayı başaran sayılı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu söyledi.
2001 yılına kadar Türkiye\'nin doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında 15,1 milyar doları ancak çekebildiğini ifade eden Yıldırım, \"Geçen 16 yıl içinde doğrudan sermaye yatırımlarında ülkemiz, 191 milyar doların üzerine çıktı. Yani 80 yılda yapılanın 12 katını 16 yıl gibi kısa bir sürede başarmıştır ülkemiz. Bu gerçeği herkesin görmesini istiyorum\" diye konuştu.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi Tanıtımına ilişkin açıklamada bulunan ve bu sistemin Türkiye için büyük bir kazanç olduğuna vurgu yapan Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı S. Kaya ÜZEN “Açıklanan süper teşvik paketi, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girme hedefimizdeki iradeyi göstermektedir” dedi.

Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Kaya ÜZEN “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ev sahipliğindeki törende, proje bazlı teşvik sisteminden yararlanacak büyük yatırımların ne şekilde destekleneceği açıklandı. Türkiye’nin cari açık verdiği, sanayinin sürdürülebilirliği için kritik olan ürünleri ve yüksek teknolojili ürünleri kapsayacak şekilde üretim için devletin vereceği destekler tek tek sıralandı. İş dünyası olarak, bu sistemin Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için çok önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Çanakkale Ticaret Borsası Meclis Başkanı Abdullah Deniz Toplantıda projeleri yürütecek firmalar tek tek tanıtıldı ve özellikle cari açığın düşürülmesine ne kadar katkı sağlayacakları açıklandı. Proje bazlı teşvik sisteminden yararlanarak toplam 135 milyar lira bedelle teşvik belgesi alan, bu 23 ayrı yatırım projesinin diğer yatırımlara örnek teşkil edeceği düşünüldüğünde, yeni sistemin Türkiye’ye katkıları daha iyi fark edilecektir. Bu yatırımları gerçekleştiren firmalarımıza teşekkür ediyor ve başarılar diliyoruz” dedi.

 

 
Haberler & Duyurular
ANKET
Borsamızın duyuru ve faaliyetlerinin size hangi yolla ulaşmasını tercih edersiniz?
E-POSTA BÜLTENİ