LİNKLER
Odalar ve borsalar
 Gazete - Haber - TV
Devlet
Ekonomi
FUAR DETAYI
ÇİN SİAL FUARI 07-09.05.2013

ÇANAKKALE VALILIĞI HIMAYELERINDE ÇANAKKALE İLI ODALARI VE BORSALARI VE SİADLAR IŞBIRLIĞINDE BORSAMIZIN SEKRETERYASINI YÜRÜTTÜĞÜ 06-13 MAYIS 2013 TARIHLERI ARASINDA ÇİN’İN SHANGAY ŞEHRINDE GERÇEKLEŞTIREN SIAL 2013 ULUSLARARASI GIDA FUARINDA ILIMIZ,  96 M²’LIK BIR STAND ILE “ÇANAKKALE “ ADIYLA TEMSIL EDILMİŞTİR.

110 KİŞİLİK BİR ÇANAKKALE HEYETİYLE KATILIM YAPILAN SİAL FUARI DÜNYA GIDA VE IÇECEK SEKTÖRÜ PROFESYONELLERINI AYNIÇATI ALTINDA BIRLEŞTIREN, DÜNYANIN HER KÖŞESINDEN YÜZ BINLERCE PROFESYONEL ZIYARETÇIYI AĞIRLADI.

SIAL FUARI’NDA, TÜM GIDA VE IÇECEK MADDELERI, KONSERVE GIDALAR, ŞARKÜTERI, SÜT ÜRÜNLERI, YUMURTA, DENIZ ÜRÜNLERI, BALIK, DONDURULMUŞ GIDA MADDELERI, YAŞ MEYVE VE SEBZE, TATLI ÜRÜNLER, DIYET GIDA MADDELERI, ET, ET ÜRÜNLERI, UNLU MAMULLER, PEYNIR, ALKOLSÜZ IÇECEKLER KONULARINDA FAALIYET GÖSTEREN FIRMALAR STANT AÇILMIŞTIR.

BU FUAR SAYESİNDE İLİMİZİN ÜRÜNLERINI DIŞ PAZARLARDA TANITARAK, IHRACAT HACMINI ARTIRIP, YABANCI FIRMALAR ILE ILIŞKILERINI VE IŞBIRLIKLERINI GÜÇLENDIREREK VE KÜRESEL EKONOMIDE HAKETTIKLERI YERI ALMALARI İÇİN GEREKLİ İMKÂN SAĞLANDI.

TÜRKİYE’NİN ONUR KONUĞU OLDUĞU SIAL FUARINDAKİ STANDIMIZDA, ÇANAKKALE’NİN YÖRESEL LEZZETLERİ BAŞTA ZEYTİNYAĞI OLMAK ÜZERE BÖLGEDE YETİŞEN SEBZE MEYVE VE TAHIL ÜRÜNLERİ, TATLI, ŞEKERLEME VE LOKUMLAR, DEĞİŞİK KURUTULMUŞ SEBZE VE MEYVELER SERGİLENDİ. ÇANAKKALE’NİN TURİZM DEĞERLERİ İSE DAĞITILAN BROŞÜR VE KİTAPÇIKLAR İLE TANITILDI.

FRANSA TARIM BAKANI ÇANAKKALE STANDINDA

ÇİNLİLER BAŞTA OLMAK ÜZERE BİR ÇOK ÜLKE VATANDAŞININ BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİĞİ ÇANAKKALE STANDI ÖNEMLİ BİR KONUĞU AĞIRLADI. ÇANAKKALE STANDINI ZİYARET EDEN FRANSA TARIM BAKANI GUİLLAUME GAROT’A BORSAMIZ BAŞKANI KAYA ÜZEN, YÖRESEL LEZZETLERİNDEN OLUŞAN BİR HEDİYE PAKETİ VERDİ. ÜZEN, ÇANAKKALE’YE ÖZGÜ LEZZETLERİ FRANSIZ BAKAN GAROT’A ANLATIP, İLERİKİ GÜNLERDE TİCARİ İLİŞKİLER KURMA TEMENNİSİNDE BULUNDU.

 SHANGHAİ BAŞKONSOLOSU DENİZ EKE STANDIMIZI ZİYARET ETTİ

AYRICA STANDIMIZI ZİYARET EDEN BİR DİĞER ÖNEMLİ KONUĞUMUZ İSE SHANGHAİ BAŞKONSOLOSU DENİZ EKE OLMUŞTUR. DENİZ EKE’YE BAŞKAN KAYA ÜZEN YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZİ HEDİYE EDEREK STANDIMIZDA AĞIRLADI.

 

BORSAMIZ ÇANAKKALE HEYETİNE FUAR KAPSAMINDA RESMİ AKŞAM YEMEĞİ DÜZENLEDİ…

FUARIN İLK GÜNÜ SONUNDA ÇANAKKALE TİCARET BORSASI ÇANAKKALE HEYETİNE BİR TÜK LOKANTASINDA AKŞAM YEMEĞİ VERDİ. BAŞKAN ÜZEN, BÜYÜK BİR PAZARA SAHİP OLAN SIAL ÇİN PAZARINA ÇANAKKALE OLARAK BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE KATILARAK, KENTİN LEZZET DEĞERLERİNİ DÜNYAYA TANITMAKTAN DOLAYI DUYDUĞU MEMNUNİYETİ DİLE GETİRDİ.

SHANGHAİ ULUSLAR ARASI TİCARET VE SANAYİ ODASI ZİYARETİ

ÇANAKKALE VALİLİĞİ KOORDİNASYONUNDA ODA VE BORSA TEMSİLCİLERİ, BÜROKRATLAR, BELEDİYE BAŞKANLARI, İŞ ADAMLARI VE İŞ KADINLARININ BULUNDUĞU HEYET SİAL ULUSLARARASI GIDA FUARININ İKİNCİ GÜNÜNDE İKİLİ TEMASLAR GERÇEKLEŞTİRDİ.

BUNLARIN İLKİ SHANGHAİ ULUSLAR ARASI TİCARET VE SANAYİ ODASI’NA YAPILDI. SHANGHAİ TSO BAŞKANI ZİYARETİMİZDEN ÇOK MEMNUN OLDUĞUNU DİLE GETİREREK, ODA FAALİYETLERİ HAKKINDA BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU. ÇANAKKALE VALİSİ, ODA-BORSA SİAD BAŞKANLARI ZİYARET ANISINA KENDİLERİNE PLAKET VE YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ TAKDİM ETTİLER.

 

SHANGHAİ BAŞKONSOLOSUNA ZİYARET…

ÇANAKKALE VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA VE BERABERİNDEKİ HEYET SHANGHAİ BAŞKONSOLOSU DENİZ EKE’Yİ MAKAMINDA ZİYARET ETTİ. ZİYARETE SHANGHAİ TÜRKİYE TİCARİ ATAŞESİ BİLGEHAN ŞAŞMAZ DA KATILDI.

ÇANAKKALE VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA, ÇİN PAZARINI ÇOK ÖNEMSEDİKLERİNİ BELİRTEREK, “ÇANAKKALE TARIM VE TURİZM POTANSİYELİ YÜKSEK BİR İL. HAK ETTİĞİ YERDE OLMALI VE ÜRÜNLERİNİ DIŞARIYA İHRAÇ EDEBİLMELİ. TABİİ REKABET EDEBİLMEK İÇİNDE DÜNYADA NELER OLUYOR BİTİYOR İŞ ADAMLARIMIZIN GÖRMESİ LAZIM. BU NEDENLE GEÇEN SENE PARİS’TE BU YILDA ÇİN’DE FUAR KATILIYORUZ. BUNUN OLUMLU SONUÇLARINI MUTLAKA GÖRECEĞİZ” DEDİ.

SHANGHAİ TÜRKİYE BAŞKONSOLOSU DENİZ EKE İSE ÇANAKKALE’Yİ GÜÇLÜ BİR KATILIMLA FUARDA GÖRMEKTEN MUTLU OLDUĞUNU İFADE ETTİ. SHANGHAİ’IN YANI SIRA 3 EYALET TENDE SORUMLU OLDUKLARINI BELİRTEN EKE, “BU BÖLGE ÇİN’İN DIŞ TİCARETİNİN 3′DEM BİRİNDEN FAZLASINI GERÇEKLEŞTİRİYOR. ÇİN NÜFUSUNUN YÜZDE 16′SINDAN FAZLASI BU BÖLGEDE YAŞIYOR. TÜRK ÇİN DIŞ TİCARETİ AÇISINDAN BAKTIĞIMIZ ZAMAN YİNE BÖLGENİN TÜRKİYE İLE ÇİN ARASINDAKİ İKİLİ TİCARETİN %37′SİNİ TEK BAŞINA GERÇEKLEŞTİRDİĞİNİ GÖRÜYORUZ. TÜRKİYE’NİN ÇİN’E OLAN İHRACATININ %32′Sİ YİNE BU BÖLGEYE YAPILIYOR. SADECE BU RAKAMLAR BİLE BÖLGENİN ROLÜNÜ ANLATMAYA YETİYOR. BU BÖLGEDE TÜRK İŞLETMELERİNİN 150 MİLYON DOLAR YATIRIMI VAR. BÖLGENİN ALIM GÜCÜ ÇOK YÜKSEK. ORGANİK VE İYİ STANDARTLARDA GIDA ARAYAN BİR NÜFUS VAR BURADA. O YÜZDENDE POTANSİYEL ÇOK BÜYÜK. ŞU ANA KADAR BU POTANSİYELİ TÜRKİYE BİR YERE BAĞLAYAMADI. BU PAZARA UZUN SOLUKLU BAKMAK LAZIM. ÇİN PAZARINI TANIMAK ÇOK KOLAY DEĞİL. AMA STRATEJİNİZİ DOĞRU KANALLARDAN DOĞRU ORTAKLARLA GİRERSENİZ BAŞARILI OLABİLİRSİNİZ” DEDİ. ZİYARET SONUNDA ÇANAKKALE VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA, BAŞKONSOLOS EKE’YE ÇANAKKALE 1915 MECMUASI VE 57. ALAY ŞEHİTLİĞİ’Nİ TANITAN BİR KİTAP HEDİYE ETTİ.

 

SHANGHAİ ÜNİVERSİTESİ TEKNOPARK ZİYARETİ

ÇANAKKALE HEYETİNİ KARŞILAYAN TEKNOPARK MÜDÜRÜ PAN CİHAV BİR SUNUM GERÇEKLEŞTİREREK, BİLGİLER AKTARDI. CİHAV, TEKNOPARKIN 1990 YILINDA 14 BİN METREKARELİK ALAN ÜZERİNE KURULDUĞUNU, ARGE VE GELİŞME SÜRECİNE DESTEK VERDİĞİNİ SÖYLEDİ. TEKNOPARK ALANININ 3′DE 2′SİNİN ARGE VE GELİŞME ÇALIŞMALARINA AYRILDIĞINI, GELECEKTEKİ HEDEFLERİNİN TEKNOPARKI 25 BİN METREKARELİK ALANA BÜYÜTMEK OLDUĞUNU BELİRTTİ. 1993 YILINDA DEVLET ÜSTÜN LİYAKAT ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜĞÜNÜ SÖYLEDİĞİ TEKNOPARK’IN 2007 YILINDAN İTİBAREN HÜKÜMETTEN ALDIKLARI DESTEKLE YABANCI ÖĞRENCİLERE STAJ İMKANIDA SUNDUĞUNU BELİRTEN CİHAV, “EN BÜYÜK AMACIMIZ TEKNOLOJİYİ BÖLGENİN SEKTÖREL VE EKNOMOSİYLE BİRLEŞTİRMEK. TEKNOPARK’TA ELDE ETTİĞİMİZ TEKNOLOJİYİ ÜRETİME VE EKONOMİYE YANSITMAK” DEDİ.

ÇANAKKALE VALİSİ GÜNGÖR AZİM TUNA İSE ÜNİVERSİTELERİN ARGE ÇALIŞMALARINA ÖNEM VERMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADI. VALİ TUNA, “ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTEMİZ BÜNYESİNDE DE BİR TEKNOPARK KURULMASI PLANLANIYOR. TABİİ Kİ BUNUN İÇİN ÜNİVERSİTE VE SANAYİ İŞ BİRLİĞİ GEREKLİ. BU KONUDA ADIMLAR ATILDI. ŞİMDİ TEKNOPARKLARIN DÜNYADAKİ ÖRNEKLERİNİ GÖRMEYE ÇALIŞIYORUZ. BU NEDENLE SHANGHAİ ÜNİVERSİTESİNİN TEKNOPARKINI GEZİP GÖRMEK VE BİLGİ ALMAK BİZİM İÇİN ÖNEMLİYDİ” DEDİ. ZİYARETİN SONUNDA VALİ TUNA VE TEKNOPARK MÜDÜRÜ CİHAV BİRBİRİNE ÇEŞİTLİ HEDİYELER VERDİ. CİHAV, ÜNİVERSİTEDEKİ BİR ÖĞRENCİ TARAFINDAN GELİŞTİRİLEREK PATENTİ ALINAN VE BOR MADENİYLE ÇALIŞAN BİR CEP TELEFONU ŞARJ CİHAZINI VALİ TUNA’YA TAKDİM ETTİ. ARDINDAN ÇANAKKALE HEYETİNE TEKNOPARK GEZDİRİLİP BİLGİLER VERİLDİ.

SHANGHAİ LİMANI ZİYARETİ

İKİLİ TEMASLAR ESNASINDA ŞANGAY LİMANI ZİYARET EDİLMİŞ OLUP,  KENDİLERİNE TRUVA ATI HEDİYE EDİLMİŞTİR. LİMAN ÇİN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAMAKTADIR VE DÜNYANIN EN BÜYÜK KAPASİTELİ LİMANIDIR. 

 
Haberler & Duyurular
ANKET
Borsamızın duyuru ve faaliyetlerinin size hangi yolla ulaşmasını tercih edersiniz?
E-POSTA BÜLTENİ