LİNKLER
Odalar ve borsalar
 Gazete - Haber - TV
Devlet
Ekonomi
FUAR DETAYI
SİAL ULUSLARARASI GIDA FUARI-PARİS 21-25 EKİM 2012

 

ÇANAKKALE TİCARET BORSASI BASIN AÇIKLAMASI

SIAL FUARI DEĞERLENDİRMELERİMİZ VE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ATACAĞIMIZ ADIMLAR

İlimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla 21-25 Ekim 2012 tarihleri arasında PARİS’te en geniş çaplı katılım sağladığımız SIAL Fuarı bir çok yönden hem başarılı olmuş, hem de geniş çaplı katılımıyla ve temsiliyle de herkese örnek olmuştur. Fuara ilimizden 75 işadamımızın katılması, standımızda ilimizin tümünün temsil edilmesi, resmi ziyaretlerde ilimizin ve 2015 yılı çalışmalarımızın tanıtımı, standımıza gelen ziyaretçilerin ve ikili görüşmelerimizin başarılı ve verimli olması, Fransa’da bulunan diplomatik temsilcilerimizin ilimizin çalışmalarından hayranlıkla bahsetmeleri bizler için önemli kazanımlar olmuştur.

Bizler bu fuarı ilimizin ticari ilişkilerinin güçlendirilmesi, tanıtımının yapılması, ilimizin diplomatik kurumlarımızla ilişkilerinin geliştirilmesi, markalaşmanın gelişmesi, işadamlarımızın üyelerimizin desteklenmesi, ilimizin 2015 yılına yönelik çalışmalarına destek sağlanması gibi bir çok açıdan önemli bir fırsat olarak gördük. Bu nedenle bu basın bilgilendirme açıklamamamızı stand çalışmalarımız, resmi ziyaretlerimiz ve değerlendirme olarak üç bölüme ayırdık.

A-     STAND VE FUARDAKİ ÇALIŞMALARIMIZ

Stand çalışmalarımızın en önemli bölümü katalog dağıtımıydı. Bizler kataloglarımızı dağıtırken tüm üyelerimizin, ilçelerimizin, kurumlarımızın kataloglarını bir çantada toplayarak topluca dağıtmaya özen gösterdik. Burada ikinci dikkat ettiğimiz husus ise ikili ziyaretler ve görüşmeler oldu. Bu görüşmeler bizlere hem ürünlerimizi tanıtma ve lobi faaliyetleri yapma imkanı sağladı.

Burada hemen ilk verebileceğimiz örnek Fransa’da süt ve süt ürünleri konusunda araştırmalar yapan ACTILAIT ENSTİTÜSÜ’dür. Bu kurumu temsilen Jean-François Clement ilimizin süt üreticileriyle görüşmeler yaptı. Katkı ürünleri ve laboratuvar cihazları konusunda ticaret yapmak istediğini bildirdi. Görüşmeye katılan süt üreticilerimiz ise Türkiye’ye süt ürünleri konusunda AB tarafından uygulanan yasakların haksız olduğu, Türkiye’nin bu konuda AB ülkelerinin çoğundan hijyen, kalite, standard ve belgelendirme açısından ileri olduğu ifade edildi. Ülkemiz önündeki siyasi engellerin kaldırılması gerektiği ifade edildi. Bu görüşme ilimiz ve ülkemiz açısından oldukça önemli bir lobi ve tanıtım oldu.

Yine standımıza özellikle Ortadoğu ülkelerinden yoğun talep geldi. Katar’da toptan gıda ticareti ile uğraşan ve Türkiye’den önemli miktarda mal alan  Tareq Zuaiter Firması yetkilisi ile uzun uzun ilimizin her ürününü içine alan görüşmeler yapıldı. Bu işadamı Kurban Bayramı sonrasında İstanbul’a geleceğini ifade etti. Bizler de Çanakkale’ye davet ettik. İlimizdeki üreticilerimizle direkt görüşme yapmasını organize etmek istediğimizi ifade ettik.

Stand çalışmalarımızın bize göre en ilginç gözlemlerinden biri de Çinli firmaların standımıza gelerek, Çin’de ürünlerinizi tanıtalım, distribütörünüz var mı? mallarınızı dağıtacak kurumlarınız var mı diyerek bizlere çok ciddi öneriler getirmesidir. Bu konu bizler için oldukça yeni bir alan ve yeni bir pazar. Borsa olarak bu konuya önümüzdeki dönemde daha fazla ağırlık vereceğiz.

Standımıza ziyarete gelen T.C. Paris Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Sayın Aylin Bebekoğlu ve Büyükelçilik Ticaret Uzmanı Cem Topbaş ise ilimizdeki tüm firmalara ihracatında, tanıtımında destek olacaklarını ifade etti. Bizler Ticaret Borsası olarak önümüzdeki dönemde yapacağımız bir toplantıya bu kişileri de davet edeceğiz.

Standımıza basın mensupları, Fransız Haber Ajansı Agence France Press yetkilileri, Doğan Haber Ajansı Fransa yetkilileri, Radikal Gazetesi yetkilileri ziyarete geldiler. Röportajlar yaptılar. İşadamlarımızla görüştüler. Bilgi aldılar. 

B-     RESMİ TEMAS VE ZİYARETLERİMİZ

Bu kapsamda dört adet resmi ziyaretimiz oldu. Her dört ziyarette de ilimizin tanıtımı, 2015 yılına yönelik çalışmalarımız,  firmalarımızın, markalarımızın ve ürünlerimizin tanıtımını yaptık. Bu ziyaretlerimiz sırasıyla şunlardır:

·         OECD Türkiye Daimi Temsilciliği Türkiye’den gelen Resmi Heyetler onuruna düzenlemiş olduğu tanışma resepsiyonu: OECD Büyükelçimiz Büyükelçi Sayın Kadri Ecvet Tezcan’ın SIAL’e katılan resmi heyetler onuruna düzenlemiş olduğu resepsiyona Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Paris Büyükelçimiz Sayın Tahsin Burcuoğlu, Paris Ticaret ve Sanayi Odası yetkilileri, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ve Fransa’da görev yapan diplomatik temsilcilerimiz katıldılar.  Heyetimiz resepsiyon sırasında hem ilimizi tanıtan hediyeler takdim ettiler hem de geniş temaslarda bulundular. Resepsiyona ev sahipliği yapan Büyükelçi Tezcan’a hem resmi temaslarımız hem de standımız hakkında detaylı bilgi verdik. Çanakkale’nin yapacağı ziyaretlerin önemi ve faydası vurgulandı.

·         Paris Balık ve Sebze Hali Ziyaretimiz: Sebze meyve ve deniz deniz ürünleri ticareti ile uğraşan üyelerimiz için özel düzenlediğimiz bu ziyaret gece 03.00 sıralarında başlayıp, sabah saat 7.00 gibi  biten bir dağıtım çalışmasını yerinde görmek amacıyla yapıldı. Oldukça farklı ve ilginç birer deneyim oldu.

·         T.C. Paris Büyükelçiliği Ziyaretimiz: Bu ziyaretimize Sayın Valimiz Güngör Azim Tuna, Sayın Milletvekilimiz Mehmet Daniş, Sayın Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Gelibolu TSO Başkanı İbrahim Özen, Biga TSO Başkanı Tuncay Yaşar, Çanakkale TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mert Mildon,  Çanakkale Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sevcan Elver, Gelibolu TSO Genel Sekreteri Hüseyin Çakmak, Biga Ticaret Borsası Genel Sekreteri Halil Erol katıldı.

Bu ziyaretimizin ana amacı Fransa- Türkiye ilişkileri hakkında bilgi almak, ticaretimiz hakkında bilgi almak, ilimizin 2015 yılı çalışmaları hakkında fikir teatisinde bulunmak oldu. Sayın Büyükelçimiz Tahsin Burcuoğlu heyetimize Fransa ile yaşanan ticari ve siyasi sorunlar hakkında bilgi sundu. Bizlerin, işadamlarımızın atması gereken adımlar hakkında bilgiler verdi.  Fransa ve Türkiye arasındaki dış ticaret hacmi hakkında bilgiler sundu. Büyükelçimizle yapılan resmi görüşmenin en önemli sonucu 2015 yılına ilişkin olarak geniş çaplı çalışmaların yapılması ve Fransa’da yaşayan vatandaşlarımızın ilimize davet edilmesi oldu.

·         Paris Ticaret ve Sanayi Odası Ziyaretimiz : Bu ziyaretimize ilimizde bulunan oda ve borsa başkanları, genel sekreterleri ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Akkuş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ayhan Gider, Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Kaya Üzen, Gelibolu TSO Başkanı İbrahim Özen, Biga TSO Başkanı Tuncay Yaşar, Çanakkale TSO Yönetim Kurulu Üyesi Mert Mildon, Çanakkale Ticaret Borsası Başkan Yardımcısı Hasan Uysal, oda ve borsa genel sekreterleri katıldılar.

Paris TSO tarafında ise Uluslarası İlişkiler Direktörü Gilles Dabezies, Paris Kalkınma Ajansı yetkilisi Jonathan Sinivassane, ve Paris TSO’nun Güney Avrupa’dan sorumlu yetkilisi Bayan Gordana Adam katıldı. Bizim için en  verimli toplantının olduğu bu ziyarette karşılıklı ilişkiler, SIAL’de karşılaşılan sorunlar, ilimiz ile Paris arasında ticaretin gelişmesi için yapılacak çalışmalar konusunda bilgi alışverişinde bulunduk. Paris TSO yetkililerini 21 Kasım’da başlayacak olan Bölgesel İş Forumuna davet ettik. Bizler için burada en ilginç deneyim şu oldu. Paris TSO’nun 11 adet okulunun olması ve bu okullar dahil toplan 4000 adet çalışanının olması.

C-     SONUÇ VE DEĞERLENDİRME

Fuar bizler için, ilimiz için üyelerimiz için çok başarılı oldu, gayet iyi ve başarılı sonuçlar alındı. İlimizi, kurumlarımızı çok başarılı temsil ettik. Çok farklı ve değişik açılardan gözlemler yaptık. Bu gözlemlerimizi, sonuçlarımızı, geniş bir raporda toplayacağız. Büyükelçimiz Sayın Burcuoğlu bu raporun kopyasını bizlerden talep etti. Bundan sonra bu gözlemlerimize ve aldığımız derslere göre adımlar atacağız.  Kararlar alacağız ve organizasyonlar yapacağız.

Buraya, bu basın açıklamasına bu adımlarımızdan iki tanesini aldık. Diğer kararlarımızı ve adımlarımızı ilimizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla değerlendirip kamuoyumuzun bilgilerine sunacağız.  Bu iki adım ise kısaca şunlardır:

·         Standımıza yakın ilgi gösteren Ortadoğu Pazarlarına Açılım Sağlamak:  İlimize nispeten yakın olan ve nispeten daha kolay bir pazar olan Ortadoğu ülkeleri için yeni stratejiler, yeni çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu pazarların damak tadı bizimle aynı.  Şartnameleri ağır değil. Ulaşımı kolay. Ancak son dönemde Suriye’de meydana gelen olaylar bölgeye mal ulaşımını zorlaştırdı. Bu bölgelerde hem fuarlara katılmalıyız, hem bu bölgelerin işadamlarını ilimizde ağırlamalıyız, hem de bu ülkelerde resmi temas ve ziyaretlerde bulunmalıyız. Fuarın bizler için en önemli sonuçlarından biri buydu.

İlimizin dış ticaret yapacağı Rusya gibi, Ortadoğu ülkeleri gibi, Balkan ülkeleri gibi, Orta Avrupa ülkeleri gibi bölgelerin ticaret ataşelerini, ekonomi müşavirlerini, oda ve borsa yetkililerini ilimizde ağırlamak, tesislerimizi gezdirmek, üyelerimizle tanıştırmak.  Bu ziyaretlere kendi ticaret ataşelerimizi de davet ederek geniş katılımlı, geniş perspektifli, geniş ürün çeşitliliği olan bir çalışma yapmak. Bu çalışmanın bir fuar kadar, bir ziyaret kadar etkili olacağını, faydalı olacağını biz bu fuarda müşahade ettik.  Kalıcı ve uzun vadeli ticari ilişkilerimizin geliştirilmesi için bu çalışmanın çok fayda sağlayacağını düşünüyoruz. Bu organizasyon için Borsamız her türlü çalışmaya ve fedakarlığı yapmaya hazırdır.

Son olarak; sekreteryasını Çanakkale Ticaret Borsası olarak yürüttüğümüz bu organizasyonda başta Çanakkale Valiliği olmak üzere bizlere destek veren, kaynak sağlayan, koordinasyon yapan tüm kurum ve kuruluşlara, üyelerimize, işadamlarımıza bürokratlarımıza Çanakkale Ticaret Borsası olarak en derin saygılarımızı, teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bu sinerjinin, çalışma tarzının, işbirliğinin ilimizin tüm faaliyetlerinde uygulanmasını temenni ediyoruz.

Sevcan Elver

Genel Sekreter

 
Haberler & Duyurular
ANKET
Borsamızın duyuru ve faaliyetlerinin size hangi yolla ulaşmasını tercih edersiniz?
E-POSTA BÜLTENİ